14 Mayısın Yerel Yönetimlere Etkisi

Güncel Son Dakika

Mehmet Ali Demir gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

“Ülkemiz demokrasisi için çok önemli bir seçimle karşı karşıyayız. Pazar günü gerçekleşecek seçimler de ya kurum ve kuralları ile “demokratik bir devleti” ya da “tek adam devletini” seçeceğiz.
Tek adam devletinin ülkemizi ve yurttaşlarımızı ne hale getirdiğini anlatmak ve algılamak zor olmasa gerek; Ekonomik kriz ortamında ve depremde yaşadıklarımıza bakmak yeterli.
Tek adam devletinde yerel yönetimlerde birçok zorluklar yaşamaktadır. Kayyum atamaları ile yerelde seçilen yöneticilerin ve seçen halkın iradesine ket vurulmuştur. Bu seçim bu tür keyfiliklere son verme seçimi olacaktır.
14 Mayıs sonrası laik, demokratik, sosyal hukuk devletinden yana olan iktidarı alacağına bütün kalbimle inanıyorum. Seçimler sonrasın da Devletimizi, kurallar ve kurumlar devleti haline hep beraber getireceğiz.
Devlet yönetiminin her kademesini hesap verebilir, devlet idaresinin her işlemini denetlenebilir kılınması için çalışacağız.
Kamu idaresini israftan, gösterişten ve şatafattan tümüyle uzaklaşılmalı, halkın yararına olmayan hiçbir harcama yaptırmayacağız.
Yurttaşlarımızın refah içinde yaşaması için güçlü bir demokratik devlete ihtiyacı olduğu gibi, güçlü yerel yönetimlere de ihtiyacı vardır. Merkezi ve yerel yönetimlerin uyumu ile Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılı, ülkemizi muasır medeniyet seviyesine çıkaracağımız bir yüzyıl olacaktır. Toplumuz refah içinde yaşayacak, hiçbir insan sokakta kalmayacak, yatağa aç girmeyecektir.
Bu yüzyılda insanlarımız kendilerini korkmadan ifade edebilecek, parklarda, meydanlarda hiçbir engel ile karşılaşmadan demokratik gösterilerini yapabilecek, özgürce dolaşabilecektir.
Paranın değil, insanın, hayvanın ve doğanın öncelendiği kentleri 14 Mayıs seçimleri sonrasında kuracağımıza inanıyorum. Bu halk bunu yapabilecek görgü ve deneyime sahiptir. Bunu da sandıktan çıkan sonuçla da tüm dünyaya kanıtlayacaktır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir