Atanamayan Uzman Çavuşlar Soruyor ‘ Biz Neden Atanamadık’ ?

Güncel Son Dakika

Uzman kahramanlar dernek kurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde sözleşmeli olarak görev yapıp, en az 2 yıllık görevden sonra sözleşme bitiminde kendi istekleri doğrultusunda istifa eden, TSK’ dan ayrılan Uzman Çavuşlar 06.03.2023 tarihi itibariyle “Atanamayan Uzmanlar Derneği ‘ni (ATAUZDER)” kurdu.
Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak istihdam edilen Uzman Erbaşların naklen veya açıktan atama yoluyla diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanmaları gerçekleşmeyen yaklaşık iki bin kişinin üzerinde Uzman Erbaş ‘Atanamayan Uzmanlar Derneği’ çatısı altında toplanarak seslerini duyurabilmek amacıyla çalışmalar yapacak.
Tahmini sayıları 10 bin olan uzman çavuşlar yıllardır aldıkları eğitimlere uygun olacak şekilde görev yapabilecekleri bir atama bekliyorlar.
Dernek başkanı Mustafa Gündeşli yetkililere seslenerek taleplerini duyurdu.
Gündeşli ”657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 92nci maddesinde; “657 sayılı Kanuna tabi olmayan personelden kendi istekleri ile görevinden çekilmiş olanlar, boş kadro bulunmak ve gireceği sınıfın niteliklerini taşımak kaydı ile bu Kanuna tabi kurumlardaki memuriyetlere atanabilirler hükmü yer almaktadır’’ hatırlatmasını yaptı. Gündeşli ‘’Bu kanun gereği kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmek isteyenlerin, atanmak istedikleri kamu kurum ve kuruluşlarına başvurmaları gerekmektedir.
Çeşitli nedenlerden dolayı görevinden ayrılmış olan Uzman Çavuşlar çok farklı meslek dallarında profesyonelleşmişlerdir.
Atanamayan Uzman Çavuşlar Yurt içi ve yurt dışında özel birliklerde görev yapmış nitelikli personellerden oluşmaktadır. Atanamayan Uzman Çavuşlar olarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Kızılay, Ceza ve Tevkif Evleri, Belediyeler, Valilikler ve Kaymakamlıklarda görev almak istiyoruz.’’ Diyerek uzman çavuşların durumunu anlattı.
Son olarak Dernek Başkanı ‘’3269 sayılı kanuna tabi olarak çalışmış olup; 5.maddesi gereği kendi isteğiyle görevinden ayrılmış ve sağlık niteliklerini kaybetmiş Uzman Çavuşlar olarak Kanun Hükmünde Kararnameyle genel atama beklemekteyiz. Bizler ve ailelerimiz sadece şu soruya cevap arıyoruz. 3269 sayılı kanunun 5.madde gereği atananlar neden atandı? Atanamayanlar neden atanamadı?” sorusunu sordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir