Ehram sanatı: Geçmişten günümüze Ehram’ın yeni hali “Feraye Ehram”

Ekonomi Güncel Son Dakika

Kadın girişimci Betül Tütüncü ile ehram hakkında çok güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Ehram’ın tarihinden yenilikçi ehram’ın nasıl ortaya çıktığına kadar çok güzel bilgiler edindik. O halde siz değerli okurlarımızı daha fazla bekletmeden kıymetli bilgilerle ve hoş sohbetimizle baş başa bırakalım.

-Ehram ile nasıl tanıştınız?
Erzurumluyum dolayısıyla ilk olarak sokakta kadınların üzerinde gördüğün bir kumaştı ehram. Sonrasında çeyizime annemin bıraktığı beyaz bir ehram hayatıma girdi, bir gelenek olduğunu öğrendim. Benim için daha da ilgi çekici ve değerli bir hal almıştı. Ehramımı sandıkta saklamak istemedim nasıl değerlendirebilirim nasıl daha fazla hayatımın içine alabilirim diye düşünceler sarmıştı beni, böylece de ehramla olan arayışımız ve yolculuğumuz başlamış oldu.

-Ehram kumaşının böyle değerli olmasına sebep olan şeyler nedir?
Ehram koyun yününün en değerli olan kısmının yıkama,tarama ve iplik haline gelme aşamalarının ardından hiçbir kimyasala değmeden el emeğiyle kumaş halini alıyor ve örtünme amaçlı kullanıma hazır hale geliyor. Değeri bizzat bu hale gelmesinin en doğal yollarla olmasından. Üretimi zahmetli ve zor olduğu için şimdilerde üretimi az sayıda yapılmakta tabi bu da değerini artırıyor. Bizler markamızda 2.el ehramları bulup onları yenileyerek tekrar topluma, gençlere ve gelecek nesillere aktarmayı hedefliyoruz.


-Ehram’da renklerin ve motiflerin anlamları olduğundan bahsettiniz bunları anlatır mısınız?
Ehram kumaşı dört ana renkten oluşuyor saf halinde –koyun yünlerini karıştırarak renkler elde ediliyor- Örneğin beyaz renk ehramı gelinler, şekeri boz renkli ehramı çocuklu genç kadınlara, mor ehram((kahverengi) orta yaşlarında ki kadınlar, siyah ehram ise yas tutan kadınlar kullanır diye söylenilir. Bu ehramlarda kullanılan her bir nakışın ayrı bir anlamı olduğu bolca kullanılması zenginliği göstergesidir diye de bilinir.


-Markanız Feraye’de ehrama ne kattığınızı ve ehramı nasıl kullandığınıza dair bilgi verir misiniz?
İkinci el ehramların en iyi durumda olanları bulup onları usulüne göre temizledikten sonra yelek modeli için kesim ve dikim işlemlerine geçiyoruz. Marka ve etiketle ile yeni haline dönüştürüp yeni haliyle satışa sunuyoruz. Ehrama kumaşına ikinci bir şans ve ruh veriyoruz.

-Ehramdan başka modellerde ekleyecek misiniz markanıza düşünüyor musunuz?
Tabii ki çok istiyoruz. İlk ürün olarak yelek seçmemizin sebebi çoğu mevsimde ve her yaşta kullanıma uygun olmasıydı. Şekil vermesi zor bir kumaş olduğu için seçeneklerimiz biraz kısıtlı ama ilerleyen zaman için fikirlerimizi şekillendiriyoruz.

-Ehram fiyatları hangi aralıklarda?
Sıfır bir ehram ile 2.el ehram fiyatları çok farklı üretenden satana ve satın alana kadar ki aşamalarda fiyat değişkenlik gösteriyor net bir şey söyleyemem maalesef. İkinci el ehramlarda da kullanılmışlık durumunun iyi olmasına göre bir değer biçiliyor ve sıkı bir pazarlık yapılıyor diyebilirim sonrasında ki yenileme ve markalama sürecinde ki emekler de üzerine eklenince fiyatı belirleniyor. Burada amacımız ehramın adına ve geçmişine yaraşır bir haliyle en iyi şekilde müşteriye ulaşması.

-Ehrama ulaşmak isteyen takipçilerimiz sizlere ve ürünlerinize nereden ulaşabilir?
Markamıza ve bizlere instagramdan @ferayeprivedesign adresi üzerinden dm yoluyla ve bio kısmında bulunan shopier.com/feraye linkinden ulaşıp ürünlerimizi satın alabilirler.
Bu değerli fırsatı sunduğunuz ve vakit ayırdığınız için sizlere teşekkür ederiz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir