Türkiye’nin kararı İsveç’i yola getirdi: Kendimizi terör örgütü PKK’nın faaliyetlerini önlemeye adayacağız

Güncel Son Dakika

Türkiye’nin İsveç’nin NATO üyeliğine yeşil ışık yakması ve protokolü TBMM’ye sevk kararını kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson’dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Ülkenin uluslararası terörizme karşı Türkiye ile birlikte mücadele edeceğini belirten Jonson, “Kendimizi terör örgütü PKK’nın İsveç’teki faaliyetlerini önlemeye adayacağız. Bu hem bizim güvenliğimiz, hem de Türkiye’nin güvenliği için önemlidir” ifadesini kullandı.

Aftonbladet gazetesine yaptığı açıklamada İsveç Savunma Bakanı Pal Jonson, Litvanya’da düzenlenen NATO Zirvesi’nde Türkiye, İsveç ve NATO arasında varılan uzlaşıyı ve Türkiye‘nin, İsveç’in NATO katılım protokolünü Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sevk etme kararını değerlendirdi.

“ULUSLARARASI TERÖRİZME KARŞI BERABER MÜCADELE EDECEĞİZ”

İsveç Savunma Bakanı Jonson, “Türkiye ile uluslararası terörizme karşı beraber mücadele edeceğiz. Kendimizi terör örgütü PKK’nın İsveç’teki faaliyetlerini önlemeye adayacağız. Bu hem bizim güvenliğimiz, hem de Türkiye’nin güvenliği için önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye'nin kararı İsveç'i yola getirdi: Kendimizi terör örgütü PKK'nın faaliyetlerini önlemeye adayacağız

GAZETECİDEN BAKAN JONSON’A ZOR SORU

Gazetecinin, “Vilnius’teki toplantıda Türkiye ile varılan uzlaşı sonucunda İsveç, YPG/PYD’yi ve FETÖ’yü terör örgütü olarak mı görüyor?” sorusuna Jonson, “Buna net cevap veremem, zira toplantıda ben yoktum, Adalet Bakanı Gunnar Strömmer vardı” yanıtını verdi. Jonson, hangi terör grupları ile mücadele edileceği konusunun, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın, imzaladığı üçlü muhtırada da yer aldığını kaydetti.

“TÜM TEHDİTLERE KARŞI TÜRKİYE’YE TAM DESTEK VERİRLER”

Madrid’de 28 Haziran 2022’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde imzalanan muhtırada, “Müstakbel NATO müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye’ye tam destek verirler. Bu çerçevede, Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır. Türkiye de milli güvenliklerine yönelik tüm tehditlere karşı Finlandiya ve İsveç’e tam destek verir.” ifadeleri yer alıyor. Türkiye, İsveç ve NATO’nun Vilnius’taki üçlü görüşmesi sonrası yapılan yazılı açıklamada yer alan, “İsveç, YPG/PYD ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek vermeyeceğini yineler” ifadesi de İsveç’in bu konudaki taahhüdünü ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir