Ünlü teknoloji mağazasından sıfır diye aldığı telefon çalıntı çıktı, sonrasında yaşananlar ayrı skandal

Güncel Son Dakika Teknoloji

İzmir’de yaşayan Ali Gün, ünlü bir teknoloji mağazasından aldığı cep telefonunun çalıntı çıktığını öğrendi. Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuran Gün haklı bulundu; ancak firma ürün kusurunun 6 ay içerisinde taraflarına bildirilmemesi gerekçesiyle karşı dava açarak kararı iptal ettirdi. Hem parasından hem telefonundan olan vatandaş, dava ve avukatlık masraflarıyla bir şok daha yaşadı.

İzmir‘in Bayraklı ilçesinde lokanta işletmeciliği yapan Ali Gün (59) adlı vatandaş, 2019 yılında cep telefonu satın almak için Karşıyaka ilçesinde bulunan ünlü bir teknoloji mağazasına gitti. Bin 900 lira karşılığında cep telefonu satın alan vatandaş, bir sene sonra polis merkezinden çağrılarak, İMEİ numarasından telefonunun çalıntı olduğunun anlaşıldığını öğrendi. Telefona kriminal incelemesi için el konuldu.

FİRMA KARŞI DAVA AÇTI

Sıfır kutusunda ve faturalı satın aldığı cep telefonunun çalıntı çıkması üzerine büyük şok yaşayan Ali Gün, soluğu tüketici hakem heyetinde aldı. Tüketici hakem heyeti Ali Gün’ü haklı bulurken, firma ürün kusurunun 6 ay içerisinde taraflarına bildirilmediği gerekçesiyle karşı dava açtı.

Ünlü teknoloji mağazasından sıfır diye aldığı telefon çalıntı çıktı, sonrasında yaşananlar ayrı skandal

HEM PARASINDAN HEM TELEFONUNDAN OLDU

İzmir 4. Tüketici Mahkemesi’nde görülen davada itiraz kabul edildi ve tüketici hakem heyetinin kararı iptal edildi. Satın aldığı telefonun çalıntı çıkması üzerine mağdur olan vatandaş, firmanın açtığı dava neticesinde dava masrafı, posta masrafı, yargılama gideri ve avukatlık vekalet ücretini de ödemeye mahkum olarak ikinci şoku yaşadı.

Ünlü teknoloji mağazasından sıfır diye aldığı telefon çalıntı çıktı, sonrasında yaşananlar ayrı skandal

“MAĞDURİYETİMİN GİDERİLMESİNİ UMUYORUM”

Şok üstüne şok yaşayan Gün, “2019 yılında yeğenimle birlikte giderek kendime cep telefonu satın aldım. Aradan yaklaşık 1 yıl geçtikten sonra beni polis merkezinden ifadeye çağırdılar ve satın aldığım telefonun çalıntı olduğunu öğrendim. Ben de telefonu sıfır kutusunda faturalı aldığımı, garanti belgesinin olduğunu bildirdim ve telefonu teslim ettim. Telefonumu geri alamayınca da tavsiye üzerine Tüketici Hakem Heyeti’ne şikayette bulundum. Orada haklı bulundum ama firma buna itiraz ederek davayı kazandı. Burada da yine davanın bütün masrafları ve avukatlık ücretini ödemeye mahkum edildim. Mağduriyetim zaten ortadayken orada bir şok daha yaşadım. Satın aldığım para gitti, telefonum gitti, bir de masrafları ödemeye mahkum edildim. Mağduriyetimin giderilmesini umuyorum” dedi.

Ünlü teknoloji mağazasından sıfır diye aldığı telefon çalıntı çıktı, sonrasında yaşananlar ayrı skandal

“ORADA SATIŞA SUNULAN BİR TELEFON NASIL ÇALINTI OLUYOR”

Güvenilir bir firma olduğunu düşündüğü için buradan telefon satın aldığını söyleyen Ali Gün, “Ben semtimde esnaflık yapan birisiyim ve bu olaylardan dolayı hırsızlık damgası yiyorum. Bu durum da ağrıma gidiyor, üstelik bir de haksız çıkıyorum. Konya’dan çalıntı ihbarı yapılmış ve ben telefonu geri almak için Konya’ya yönlendiriliyorum. Tanınmış, ünlü bir firmadan satın aldım telefonu. Orada da çalıntı telefon çıkacağı nereden aklıma gelecek. Dava sonucunda diyor ki ‘Neden 6 ay içerisinde bildirmediniz’. Ben nereden bileyim oradan satın aldığım telefonun çalıntı çıkacağını. Faturalı, garanti belgeli bir şekilde aldım. Kusurlu telefonun bildirilmesi gerekiyormuş. Ürünün kusuru farklı bir şeydir, çalıntı olması farklı. Orada satışa sunulan bir telefon nasıl çalıntı çıkabiliyor; asıl konu bu” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir